Jdi na obsah Jdi na menu
 


        UFO a další vesmírné jevyObrazek

 

 

 

 

Říká se, že za inteligentní život na Zemi mohou mimozemšťané.Prý na kosmických lodích přivezli nižší formy života, které se tu pak vyvinuly v opice a následně opice v lidskou bytost, také se však říká, že mimozemšťané přistáli přibližně 4000 let př.n.l., aby nám zde ukázali technologie kola, slévání kovů apod..Bylo to opravdu tak?Jaká je pravda?Takovýmito fakty se zabýval nejen seriál Akta-X.

Mimozemské civilizace:Obrazek
V okruhu několika tisíc světelných let neexistuje pravděpodobně žádná inteligentní civilizace.K tomuto faktu dospěli vědci již před několika desetiletími, nicméně průzkum stále pokračuje, například průzkumem radiových vln obrovským satelitem, umístěným v jižní Americe.Zjištěný šum se nahrává a analyzuje, pomocí Internetu a osobního počítače se k tomuto programu můžeme připojit i my - jmenuje se SETI, případně SETI HOME. Program zahájil v roce 1960 astronom Frank Drake. Radioteleskop s průměrem paraboly 26 m zaměřil na dvě hvězdy podobné Slunci, známé jako Tau Ceti a Epsilon Eridani a vzdálené pouhých 11 světelných let. Žádný signál, který by mohl pocházet od mimozemské civilizace, tehdy nalezen nebyl. Od té doby proběhlo obdobných a technicky mnohem dokonalejších pokusů více než sedmdesát - pořád nic, odpověď může klidně přijít až za 50 let.V poslední době se spekuluje o možnosti existence života na jednom z měsíců Jupitera – Europě.Sonda Galileo velmi detailně zmapovala tento měsíc fotografiemi. Díky těmto fotografiím se podařilo zjistit obrovské trhliny v ledové krustě, kterou je Europa pokryta. Právě v místech těchto trhlin je patrná voda, která při prasknutí ledu pronikla na povrch a zde rychle zmrzla. Teplota na povrchu měsíce je - 170 stupňů Celsia. Mohlo by se zdát, že při této teplotě bude veškerá voda na Europě právě v pevném skupenství, ale vzhledem k tomu, že planeta Jupiter má obrovskou přitažlivou sílu, dokáže zabránit zmrznutí vody pod venkovní ledovou krustou. Díky tomu zde může voda volně cirkulovat a při svém pohybu reaguje i s minerály v horninách. Tím pádem zde mohou existovat velice primitivní živočichové a dokonce i větší tvorové. Pravdu o jejich skutečné existenci zjistíme až v okamžiku, kdy na Europě přistane průzkumná sonda a uskuteční zde několik průzkumů a vrtů.

Specifikace planet vhodných k životu:
Pro dostatečnou a širokou atmosféru jsou potřeba hvězdy třídy G, v úvahu připadají také hvězdy třídy F.tj., musí mít zdroj energie – nějaké slunce, také musí být poměrně těžké vzhledem ke Slunci, měly by mít optimální tlak dusíku v atmosféře.

UFO:Obrazek

Co nám říká obecný encyklopedický slovník k pojmu UFO?UFO – angl. Unidentified Flying Object – neidentifikovaný létající objekt.Jevy nebo objevy v atmosféře, které zatím nelze identifikovat,a které jsou částí veřejnosti považované za dopravní prostředky mimozemšťanů. Otázka, zda jsou ve vesmíru další tvorové, je už od dávných věků velmi populární.Lidé si je představují různě, od roztomilého E.T. až k nechutnému vetřelci.Avšak kdy poprvé bylo UFO spatřeno? První pozorování, které by mohlo byt považováno za skutečné pozorování mimozemské aktivity provedl italský astronom Schiaparelli tím, že do mapy Marsu zakreslil přímočaré brázdy a nazval je "Canali", vyvolalo to dojem, že se jedná o objekty postavené inteligentními bytostmi, ostatně skutečné jsou z dálky velmi pravidelné. Při pohledu zblízka se však ukázalo, že je to jen mylný dojem. Všeobecně se soudilo, že naše sluneční soustava bují životem.
Hledat život pozemského typu ve vesmíru se postupně ukazuje jako naprosto bezpředmětné. Přesto však byl v roce 1982 ustanoven Mezinárodní astronomickou unií obor bioastronomie a byl uznán jako samostatná vědecká komise č. 51. Tím byl položen základ pro oficiální hledání života ve vesmíru. Jeho cílem není kontaktovat ufony, jak by se mohlo někomu zdát, ale najít ve vesmíru jakékoliv stopy života. Pokud by se podařilo objevit zbytky organických látek nebo jakékoliv aminokyseliny např. na meteoritech, v kometách nebo na jakémkoliv tělese a jejich původ by prokazatelně nebyl pozemský, byl by to dobrý důvod se domnívat , že někde ve vesmíru je rozvinut život podobný našemu.Ovšem na druhou stranu není jasné, jakým právem se lidstvo domnívá, že život ve vesmíru musí být pozemského typu, tj. založený na uhlíkových sloučeninách. Pokud se tedy mluví o životě ve vesmíru a hledá se jeho přítomnost, jedna se právě o tzv. život pozemského typu. Dopouštíme se tak veliké chyby.Obrazek
Z rozdílných podmínek vzejdou i zcela odlišné výsledky. Bytosti vyvíjející se v blízkosti jiných hvězd budou mít pravděpodobně vidění přizpůsobené odlišnému spektru. Mohou vidět infračervené paprsky a naopak být zcela slepí k našemu ,,bílému“ světlu. Mohou pak mít orgány a smysly, o nichž my nemáme žádnou představu, mohou vnímat zcela odlišné věci. Nikdo není dnes schopen říci, kolika -rozměrný vlastně vesmír je, ani zda naše fyzikální zákony platí všude v časoprostoru a nakonec nepanuje shoda ani v otázce, jestli jsou popsány všechny fyzikální zákony platné v našem světe.Např.:pokud by v jejich světe byl vysoký tlak atmosféry, mohou mít tužší tělo, možná uzavřené do jakési ulity.Na planetě podobného typu jako je Jupiter, by se mohli v husté atmosféře vznášet balónovití obyvatelé a vstřebávat „plankton“.
Nedokážeme si ani představit podmínky, za jakých by cizí bytosti mohly vzniknout, natož to jak by mohly vypadat. Představa postavy podobné člověku je patrně jen výplod fantazie. Na druhou stranu však ani značné rozdíly ve vnějším vzhledu a ve vnímání světa však nemusí být překážkou pro navázání kontaktu. Zatím ale nejsou ani potvrzeny informace o výskytu aminokyselin mimo Zemi, natož o existenci inteligentních bytostí.

Od dob prvních pozorování se však jedno nezměnilo.První na mimozemšťany a létající talíře věří, ti druzí si myslí, že to jsou jen nějaké meteorologické jevy, a že je můžeme odůvodnit moderní vědou.Jak vlastně takové UFO vypadá? UFO mají většinou diskovitý nebo doutníkovitý tvar. Pohybují se bezhlučně, velmi vysokou rychlostí a s maximálními manévrovacími schopnostmi.Většinou blikají nejrůznějšími barvami, nebo svítí jasně bílým světlem.
Je mnoho teorií a jedna z nich tvrdí, že mimozemská inteligence už dávno navázala spojení s americkou vládou, které výměnou za tajné základny v poušti Nového Mexika předala část svých vesmírných technologií. Podobně se prý zachovali Rusové.Nebo – mimozemšťané jsou na Zemi, jsou všude, když nakupujeme, když spíme, jsou s námi.Jedna z ,,nejlepších“ tvrdí, že Aštar Šedan je bytost z jiné planety, má nás všechny rád, a nejvíc Krtečka z televize, máme prý prodat veškerý majetek, peníze dát na jedno jisté konto ve Švýcarsku, upálit se a budeme spaseni. Jak je to ve skutečnosti?Zde je asi nejznámější výskyt UFO na Zemi.

Oblast 51:Obrazek

Oblast 51 se nalézá v Nevadě u Groom Lake, což se dá přeložit jako Čeledínovo jezero.Je zde položena přísně tajná základna Air Force.Tato základna byla založena zhruba v 50.letech, aby zde vojenské letectvo USA mohlo provádět své pokusy s vysokorychlostními a jinými letouny. Předpokládá se, že právě zde vzniklo výzvědné letadlo SR-71 a pravděpodobně se tu testoval i letoun F-117 Stealth. Údolí je z obou stran obklopeno horami, což ztěžuje radarové sledování létajících objektů. A také prakticky znemožňuje přístup nepovolaným osobám.Zde se odehrála věc, kterou americká vláda dodnes popírá: 3. července 1947 se William "Mac" Brazel a jeho soused Dee Proctor zapsali do dějin UFOlogie. Nálezem podivných trosek rozprostřených na velké ploše ranče Foster Ranch. Podivné trosky, o kterých později hovořilo celé okolí, město a nakonec i celý svět. Trosky něčeho, co nikdy předtím nebylo nalezeno.6.července 1947, tedy o 3 dny později, předal farmář část těchto trosek místnímu šerifovi, a ten následně místní letecké základně.Základna zalarmuje Washington a věci se dávají do pohybu velmi rychle.Následujících několik dní není sto žádný ufolog dát dohromady tak, aby dávaly smysl, s ohledem na všechny výpovědi, a to jak farmářů, tak i šerifa a případně jiných svědků.Armáda pravděpodobně vyklízí ,,místo činu“, na místo přijíždějí odborníci z FBI, CIA a NASA.Celý tento cirkus končí až 9.července. Den poté byl celý svět informován o podivné události.Informace byla pochopitelně podána v poněkud nadnesené podobě.Existence létajícího talíře byla považována za automatickou, nebo Rosewellská letecká základna jej má v držení díky nálezu lokálního rančera....Z trosek se tak stává celý létající talíř. Podivné pouze je, že tato verze příběhu byla nejprve podporována vojáky.Walter Hault, coby tiskový důstojník základny, dodal tyto "oficielní" informace pravděpodobně na základě příkazu šéfa základny Blancharda.Později byl samozřejmě obviňován za vykonstruování celého příběhu a za jednání bez rozkazů nadřízených.Americká vláda toto místo pochopitelně dodnes nezpřístupnila, neoprávněná vniknutí do tohoto prostoru jsou trestána vysokými tresty a úřady to nikdy uspokojivě nevysvětlily.Vystřídaly několik teorií, nyní tvrdí, že to byl meteorologický balón.
S touto událostí je spojována také údajná pitva mimozemšťana, která se objevila minulý rok.Je to takzvaná

Rosewellská pitva.

 

Ray Santilli získal za nepříliš jasných okolností ,,autentickou“ kopii filmu, ukazujícího pitvy několika těl získaných z havarovaného létajícího talíře roku 1947 v Rosewellu.

Je jasné, že může jít i o skutečné autentické záběry - pak je celá situace strašná....Může také jít o geniálně vytvořený podvrh pocházející z dílen Hollywoodu.Může také jít o pitvu zmutované lidské bytosti (Turnerův Syndrom je jednou z citovaných možností až na problém, že děti s TS umírají již velice mladé).Film je velice kontroverzní, zde jsou některé sporné momenty:
* Teoreticky viditelný president Truman nebyl v Novém Mexiku v době kdy, byl film natočen.
* Symboly na jedné z trosek neodpovídají popisu od očitých svědků
* Lékaři provádějící unikátní pitvu si velice rychle poradili s odstraněním černé čočky z očí vetřelce
* Poranění na těle neodpovídají poraněním při havárii letadla
* Díky nedostupnosti originálního filmu se zpochybňuje autenticita
* Tělo vetřelce neodpovídá všeobecné známým popisům UFO návštěvníků
* Santilli není schopen sdělit jméno kameramana, který by měl ještě žít

Na druhou stranu existuje řada vyjádření podporujících autentičnost.Pravost materiálu a možnost natočení, technické provedení, vybavení laboratoří a způsob dokumentace aj.Stejně tak se vyjadřují anatomové a lékaři k příliš velkým rozdílům proti lidskému tělu zejména u vnitřních orgánů a mozku.A neméně překvapeně se vyjadřují někteří trikoví tvůrci k obrovské realističnosti celé pitvy. Včetně detailů, jakou jsou zbytky krve a další drobnosti.

Tunguzská katastrofa:

Bylo ráno - v 7 hodin 17 minut místního času proletělo střední Sibiří žhavé těleso (které dosud nebylo identifikováno, lze tedy hovořit o neidentifikovaném létajícím objektu – tedy UFO), doprovázené neobyčejně silnými světelnými a zvukovými efekty, směrem z jihovýchodu na severozápadu.Let tělesa skončil explozí, ve výšce mezi 5 až 7 kilometrů nad zemským povrchem.
Výbuch nebyl okamžitý, těleso se v jeho průběhu pohybovalo po své dráze ještě asi 20 kilometrů. Exploze trvala několik desetin sekundy a byla 2000silnější než výbuch v Hirošimě.Rázová vlna vyvrátila les na rozloze asi 2150 km2, obešla celou zeměkouli a způsobila otřesy zaznamenané v Taškentu, Irkutsku, Petrohradu a Jeně. Byl způsoben obrovský lesní požár.
Explozí se části tělesa dostaly do atmosféry, kde se smísily s kosmickým prachem, proniklým do atmosféry při výbuchu tělesa a vstupu na nízkou oběžnou dráhu, a tato směs způsobila lom slunečních paprsků, jejichž důsledkem byly světlé noci a stříbřité oblaky, pozorované např. i v Londýně.V oblasti katastrofy byla nalezena vrstva ztuhlých silikátových a kovových kapek a vrstva rašeliny má zvýšený obsah nejen niklu a kobaltu (obvykle přítomných v meteoritech), ale i olova, zinku a vzácného ytteria.
Zvýšená radioaktivita nebyla v půdě zaznamenána, zato v rašelině ano. Vrstva rašeliny z roku 1908 (rašelina se vrství podobně jako letokruhy u stromů) však vykazuje velké množství radioaktivního uhlíku!Radioaktivní uhlík se ovšem v přírodě běžně nevyskytuje, pouze na místech zasažených jaderným výbuchem; vyskytuje se ještě v kosmickém prostoru.Přestože radioaktivitu v půdě se nepodařilo přímo prokázat, o zasažení oblasti radiací ovšem vypovídá výskyt mutací borovic a některých druhů hmyzu, urychlený růst rostlin, neobvykle silné přírůstky letokruhů stromů po roce 1908.Domorodci hovoří o výskytu bílých vlků bez srsti a o podobně mutovaných zvířatech.
V oblasti byl zaregistrován zvýšený magnetismus půdy. V okamžiku výbuchu tedy muselo na oblast působit extrémně silné elektromagnetické pole.Stromy v oblasti jsou povalené směrem od středu výbuchu, v epicentru stojí stromy ohořelé, bez větví, holé, mrtvé, ale stojící jako telefonní sloupy, přesně jako budovy v Hirošimě.
A to nejlepší nakonec. Při jedné expedici došlo k pokusu s quartzovými hodinkami a námořním chronometrem.V epicentru výbuchu se obojí zpožďuje o dvě vteřiny za 24 hodin, zatímco při měření mimo zónu je odchylka maximálně plus mínus 26 setin sekundy. Po opuštění zóny se normální chod obnovuje v průběhu 48 hodin.
Tolik k faktům, můžeme se podívat i na některé hypotézy.

Hvězdný prach:Obrazek
Prvotním projevem výbuchu pro civilizovaný svět byla oblaka stříbrného prachu, která se po explozi ukázala na obloze a světlé, polární noci.Seismografy irkutské observatoře sice zaznamenaly povrchové zemětřesení v Tunguzce, ale protože se tyto záznamy vymykaly běžné normě, byly publikovány až po návratu první expedice.Tedy, v nejbližších letech po roce 1908 byl vědecky uznávaný názor, že Země se střetla s oblakem kosmického prachu, který způsobil jevy v atmosféře. Sice se už tehdy ptal Dán Thorwald Kool, jestli v té době nespadl nějaký meteorit, protože nedovedl pochopit, jak mračno kosmického prachu může dostat do atmosféry popel, ale nikdo ho nebral vážně.

Meteorit:Obrazek
Teorie kosmického prachu vzala za své v okamžiku, kdy byl prokázán výbuch tělesa nad Tunguzkou a jeho souvislost s atmosférickými jevy.Žádný vědec totiž nedokázal vysvětlit, jak může kosmický prach explodovat. S teorií meteoritu se ztotožnil akademik Leonid Kulik z Petrohradské akademie věd, který o tom dokázal přesvědčit nadřízené, a tak i díky tomu, že Američané získávali železo z meteoritu z Arizony a hospodářským potížím Ruska ,se vydal pátrat po meteoritu a jeho železe.Když přišel na místo předpokládaného dopadu, objevil zpustošenou krajinu se spoustou kráterů.Jakékoliv části meteoritu však nenašel.Vrátil se tedy do Petrohradu.Vědci tvrdili, že ty krátery, jež viděl, jsou přírodního původu a že vznikají při rozmrzání a zamrzání půdy.Bohužel pro Kulika měli pravdu. Ten se sice ještě několikrát do Tunguzky vrátil, ale stopy meteoritu nenašel.Dokonce poznal, že vědci měli, co se týká původu kráterů, pravdu. Tím padla hypotéza o pádu meteoritu. Kulik se chtěl ještě vrátit, vypukla však válka, ze které se Kulik už nevrátil.

Kometa:Obrazek

Kometární hypotéza existovala už od roku 1908.Připisovaly se jí světelné noci. Tehdy se však o kometách téměř nic nevědělo (a moc se toho neví ani dnes. Až do doby, kdy se kometa Hale-Bopp začala vzdalovat od Země, žádný astronom netušil, že má místo dvou ,,ohonů“ tři.) Natož aby se tušilo, že svit komety je jen odrazem světelných paprsků a že má zmrzlé jádro.V šedesátých letech byl učiněn pokrok ve zkoumání komet a bylo zjištěno, že jádro komety se skládá z kovů a zmrzlých plynů.Tím sice byl vyvrácen argument, že žhavá kometa zapálila tajgu, ale zato se objevil nový argument. Zmrzlé plyny by se pravděpodobně v naší atmosféře začaly prudce zahřívat, což by mohlo vést k explozi. Kometě nahrálo i další zjištění.Při průzkumu stříbřitých oblaků bylo zjištěno, že obsahují vzácné ytterbium a spoustu dalších kovů, které se shodují s nálezy v Tunguzce. Tyto oblaky souvisí s průniky těles z vesmíru do atmosféry, zejména meteoritů a meteority jsou produktem rozpadu komet.Při výbuchu v Tunguzce byly tyto oblaky pozorovány. Kruh se tak uzavírá.
Pro zastánce komety bylo také velice příznivé sledování srážky komety Shoemaker-Levy s Jupiterem. Tato kometa při dopadu explodovala. Nabízí se velká podobnost s Tunguzskou katastrofou, jenže jsou tu závažné neshody. Na Jupiteru nemohla kometa explodovat díky teplotě, na Jupiteru totiž mrzne.Sice se mohla zahřát už v horních vrstvách atmosféry při průniku do ní, to by ale nevybuchla až v dole.Také atmosféra a povrch Jupiteru má zcela odlišné složení od zemského a nelze říci, jestli plyny Jupiteru a komety reagují explozí.Nejvíce by pomohla sonda na místě dopadu.To se však ale neplánuje.

Jaderný výbuch:Obrazek
Pro jaderný výbuch svědčí zejména nepřímé důkazy, ve formě mutace živočichů a rostlin, seismologické záznamy, podobnost zpustošené krajiny s Hirošimou.Nebyl však dosud nalezen žádný přímý důkaz, tj. radioaktivita v půdě.V rašelině sice radioaktivita nalezena byla, ale je záhadou, proč ne i v půdě, která by v případě klasického radioaktivního výbuchu tam být měla. Takhle to vypadá, jako by okolní půda byla před případným jaderným výbuchem chráněna nějakým polem (pokud to byl výbuch řízené vesmírné lodi, nabízí se vysvětlení, že ti, co řídili výbuch, nechtěli kontaminovat půdu, protože v té, na rozdíl od živých organismů, zůstane radioaktivita dost dlouho.Potom nechápu, proč dovedli zabránit jen kontaminaci půdy, a ne i samotnému výbuchu).Také to, že těleso letělo relativně malou rychlostí (cca. 2 km/s) znamená, že těleso nemohlo explodovat díky vlivu vnější kinetické energie (což je nutné k výbuchu komety).Protože snad nikdo nevěří, že v kometách se nachází TNT nebo Semtex, je zřejmé, že k výbuchu došlo díky uvolnění obrovské vnitřní energie.Jaderné, nebo nám dosud neznámé.A pak je tu další nejasnost.V rašelině byla nalezena zrnka krystalů.Při podrobném zkoumání bylo zjištěno, že jde o srostlice grafitu s diamantem !A mezi klasickými diamanty byly i vzácné s šesterečnou strukturou. Ty se ovšem běžné v přírodě nevyskytují a už vůbec ne na povrchu Sibiře.K jejich vzniku je zapotřebí vysokých teplot a velkých tlaků, které je pak nutné v okamžiku snížit (tuto operaci ovšem obvykle nepřežije grafit).Tyto podmínky se nacházejí v epicentrech jaderných explozí, v zemském jádru(kde ovšem chybí to potřebné snížení teplot a tlaku), v hvězdných jádrech, ale ani omylem v mrznoucích kometách.
Kromě dvou hlavních hypotéz, kometární a jaderné, existuje ještě spousta dalších, v současnosti méně důležitých.Za všechny - srážka s černou dírou či antihmotou. Ať už to bylo tak či jinak, všechno jsou to zatím jen domněnky, protože skutečné důkazy zatím chybějí. ,,Realistickými vědci“ je sice považována za správnou verze kometární, ale to především z toho důvodu, že tato verze neodporuje jejich chápání světa a není moc provokativní.V současnosti není plánována žádná expedice do Tunguzky, takže musíme vystačit s dosud nasbíranými poznatky a tápat….

Použitá literatura a odkazy:
Kults UFO web page