Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ostrov Ibiza

Španělský bílý ostrov lásky jak je ostrov Ibiza někdy nazýván, najdete na mapě v západní části Středozemního moře v souostroví označovaném souhrnně Baleárské ostrovy, které leží necelých 100 km od domovského pobřeží Španělska. Mezi Baleárské souostroví patří ostrovy Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera.Obrazek

Ostrov Ibiza je co do rozlohy třetí největší z Baleárských ostrovů a druhým v pořadí návštěvnosti turisty. Svou velikostí se řadí k průměrně velikým, což dokládají i zeměpisné parametry. Některé Kanárské ostrovy však mají i dvojnásobně větší rozlohu, nežli Ibiza. V případě že ho budete chtít přejít na šířku, pak Vás čeká celých 22 km nenáročného terénu, jenž je zakončen na každé straně skalnatými zálivy. Pro případ že byste chtěli změřit i jeho délku, pak by Vás čekalo přinejmenším 41 km přímé chůze skrz malá políčka a vesničky, kde se zastavil čas. Na rozloze 541 čtverečních kilometrů se nachází mnoho zálivů s příkrým skalnatým pobřežím a piniové lesy s terasovými políčky. Stejně tak i sousední malý ostrov Formentera, jehož rozloha je oproti Ibize pouze čtvrtinová, nabízí podobně proměnlivou krajinu. Světlé pláže se střídají s výběžky pobřeží sahající daleko do moře, pšeničná pole a vinice obdělávaná místními domorodci a někde jinde zase narazíte na mrtvé plochy kde není nic jiného než hromady kamení tvořící zídky mezi sousedícími políčky. V západní části ostrova se pak nachází nejvíce členité pobřeží, které střídají pláže z obláskových kamínků a zároveň se zde i nachází nejvyšší kopec celého ostrova nazývaný Sa Talaiassa, jehož vrchol dosahuje výšky 475 metrů nad mořem. Lze odtud vidět i malý ostrůvek v širém moři, který uvidíte téměř na jakékoliv reklamě nabízející plavbu člunem či lodí po moři kolem této časti ostrova. Jako na všech ostatních španělských ostrovech je i zde počítáno s individuálními turisty, tudíž zde není problém si sehnat ubytování, půjčit si auto, motocykl či kolo, nebo se trajektem přepravit na ostrůvek Formentera. Ostatně tomu i nasvědčuje zlepšující se tendence v oblasti individuální dopravy na Ibizu zejména v letecké dopravě. Kdo hledá ostrov kde by mohl strávit svůj čas aktivně, pak by měl raději vyrazit na portugalský ostrov Madeira, kde je klid a věčně zelená příroda.

Zajímavosti - co navštívit a nevynechatObrazek

První co mladého člověka napadne když se řekne ostrov Ibiza, jsou zřejmě taneční kluby kde hrají ty nejlepší dýdžejové z celého světa. Ostrov samotný však nabízí mnohem více než jen hudbu linoucí se z reproduktorů. Narazíte zde na mnoho nádherných romantických zálivů s malinkatými plážemi, kde Vás nebude nikdo po celý den rušit. To může vyhovovat zejména ostýchavým nudistům, kteří mají rádi své soukromí. Pro objevení těchto nádherných zátok je však nutné si zapůjčit auto, nebo jiný dopravní prostředek. Pokud při návštěvě ostrova Ibiza objevíte tu svou vysněnou plážičku jako z katalogu vystřiženou, k tomu si uděláte pár výletů do různých letovisek za noční zábavou či na ostrov Formentera, pak Vás musí tento ostrov okouzlit stejně jako mně.
 
Eivissa - hlavní město ostrova pyšnící se velice zachovalou historickou částí s barevnými domy a velikou pevností tyčící se vysoko nad moře

Obrazek

Formentera - na malém ostrůvku naleznete pláže s průzračnou vodou jenž snesou plnohodnotné srovnání s koupáním v Karibiku

Obrazek

Es Cubelles - oblast na západě ostrova kde se nacházejí staré pirátské věže, bujná zelená příroda, nejvyšší kopec ostrova a nádherné výhledy
Taneční kluby - pro vyznavače taneční zábavy je úplná samozřejmost návštěva jednoho z mnoho disco klubů které mají světoznámé povědomí
 
 

Ostrov Ibiza - nejlepší místa, pláže, moře, zátoky, zálivy, letoviska, fotky

Na celém ostrově Ibiza se dá objevit poměrně veliké množství pláží a zátok. Některé z nich jsou snadno přístupné a tedy i hojně navštěvované, respektive přeplněné. Jedná se zejména o ty které leží přímo v letovisku. Kdo hledá klid a pohodu, pak musí vyrazit na hůře dostupná místa kam se běžným koupákům nechce tahat. K tomu je však nutné na pár dní využít služeb, jenž nabízí půjčovna aut, případně zapůjčit skútr. Velké množství míst se dá navštívit i autobusem, ale časová náročnost takového cestování je poměrně vysoká. Ostatně jízdní řád Vám nabízí možnost si naplánovat celodenní výlety z Vašeho budoucího místa pobytu. Sami však zjistíte, že složitější kombinace cest téměř nepřipadají v úvahu, jelikož se za jeden den nedají stihnout. Níže nejvíce navštěvovaná místa běžnými turisty jsem seřadil dle dojmů, které zůstaly v mé mysli jako vzpomínka na ostrov Ibiza. Pět hvězdiček v mém hodnocení znamená nejlepší koupačku v příjemném prostředí.

Playa Cala Bassa *****

Doposud bez jakékoliv betonové zástavby je zátoka Cala Bassa využívána jako výletní místo ke koupání především turisty z letoviska San Antonio, odkud sem přijíždějí výletní lodě k vybudovanému přístavnímu molu. Levnější variantou dopravy na Playa Cala Bassa je použití autobusu číslo 7, jehož časy odjezdů si můžete zjistil z jízdního řádu, který naleznete na následující stránce.

Playa Cala Bassa,beach,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Playa Cala Bassa,pláž,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana,sea

Playa Cala Bassa,molo,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Playa Cala Bassa

Playa Cala Bassa - pláž

Playa Cala Bassa - přístavní molo

Playa Cala Bassa je poměrně malá zátoka s pěknou písečnou pláží. Díky své poloze na ní nenarazíte na žádné velké mořské vlny, ale pouze na klidné šplouchání. V blízkém okolí se nenachází žádná vesnice ani obchody, a tak pokud si s sebou nepřivezete dostatečné zásoby pití a jídla zůstanete odkázáni pouze na několik místních restaurací rychlého občerstvení kolem zátoky s ne moc příjemnými cenami.

Playa de Las Salinas ****

Na pláži Playa de Las Salinas se nachází jeden z pěti nejlepších plážových hudebních barů na Ibize. Bar hraje především moderní hudbu, což bude vyhovovat zejména mladým návštěvníkům. Kdo by se obával zvýšené hlasitosti hudby, tak ho můžu uklidnit. Příjemná hudba linoucí se z reproduktorů ani zdaleka nedosahuje hladiny hluku lámání skal v kamenolomu, což je ideální k příjemnému posezení ve stínu u vychlazeného drinku před spalujícím sluníčkem.

Playa de Las Salinas,beach,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Playa de Las Salinas,pláž,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Playa de Las Salinas,pirátská věž,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Playa de Las Salinas

Playa de Las Salinas - plážový bar

Playa de Las Salinas - strážní věž

Co by kamenem dohodil to mají na Las Salinas návštěvnicí, kteří tráví svou dovolenou v letovisku Playa den Bossa. Několikrát denně sem zajíždí autobus číslo 11, což je ideální i k půldennímu výletu, ale ani chůze pěšky není extra zdlouhavá či náročná. Případně lze zaparkovat auto na velikém, avšak placeném parkovišti. Kdo má rád nudistické pláže, pak může navštívit i nedalekou oficiálně vedou nudistickou pláž Es Cavallet.

Cala Vadella ****

Malá tichá vesnička Cala Vadella je ideální místo pro milovníky klidné koupačky na krátké pláži s výhledem na loďky houpající se na klidné hladině moře v zátoce, kde není veliký průvan čumilů a jiných vetřelců. Jediné co by Vás mohlo při odpočinku na pláži rušit, je hlavní silnice vedoucí na kraji pláže skrz obci Cala Vadella, po níž jezdí veškerá auta projíždějící západním pobřežím ostrova. A tak je o ruch v jinak klidné obci postaráno.

Cala Vadella,beach,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Cala Vadella,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Cala Vadella,pláž,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Cala Vadella

Cala Vadella - restaurace

Cala Vadella - zátoka

Pro někoho se však pobyt v Cala Vadella může stát pastí. Kdo má vypůjčené auto, toho dopravní dostupnost vcelku nemusí trápit a moc ho to nerozhodí. Ten kdo by chtěl vyrazit veřejnou dopravou za poznáním do jiných míst ostrova Ibiza, bude omezovat časová náročnost při cestě kamkoliv na větší vzdálenost. Jestliže budete chtít jet autobusem třeba na diskotéku do města San Antonio, tak jste nuceni jet oklikou nejdříve do hlavního města Eivissa číslem 26. Tam přestoupit a posléze vyrazit až do cílové destinace. Celá tato cesta je však poměrně časově náročná.

Cala Tarida ****

O poznání větší letovisko je Cala Tarida s velkou a rozlehlou pláží, nad níž leží terasovitě postavené apartmány a komplexy, k nimž se neustále nové stavějí. Obrovskou výhodou celého letoviska a zároveň i pláže je jeho poloha na ostrově. Díky své východní poloze není pláž znečištěna nánosem mořské zeleně na okraji. Koupání v tak průzračné vodě je stejně příjemné jako kdekoliv v Karibiku, když samozřejmě pominu teplotu vody a palmy nad hlavou.

Cala Tarida,beach,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Cala Tarida,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana,sea

Cala Tarida,pláž,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Cala Tarida

Cala Tarida - čisté moře

Cala Tarida - pláž

Vzhledem k tomu, jak je Cala Tarida rozlehlé místo a kolik nabízí ubytovacích kapacit, je v letních měsících během prázdnin pláž přeplněná, což ostatně platí ale ve všech letoviscích na Ibize. Doprava a cestování z letoviska Cala Tarida je o něco jednoduší. Na výběr máte možnost použít autobus číslo 38 do hlavního města ostrova, nebo použít autobus číslo 5, který jede do města San Antonio.

Cala San Vincent ***

Na severovýchodním výběžku ostrova v zátoce leží velice klidné letovisko Cala San Vincent. V celém blízkém okolí se nachází mnoho luxusních residencí a vilek, jelikož  příkré pobřeží nabízí nádherné výhledy na moře z každého bazénku u domku. Stejně tak zde najdete ve svahu i několik drahých hotelů. V Cala San Vincent rozhodně nečekejte žádnou noční zábavu ani procházky po promenádě, jelikož je zde jen několik hotelů v panelákovém stylu.

Cala San Vincent,beach,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Cala San Vincent,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Cala San Vincent,pláž,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Cala San Vincent

Cala San Vincent - pláž

Cala San Vincent - záliv

Velkým pozitivem je pěkná rozlehlá pláž s pozvolným vstupem do moře. V porovnání s množstvím hotelových pokojů a plochou pláží v zátoce San Vincent, se s nikým o místo hádat rozhodně nebudete ani v té největší turistické špičce v letních měsících. Tím že je to místo trochu zastrčené, je cestování kamkoliv více než komplikované. Do hlavního města Eivissa se dostanete autobusem číslo 23 pouze s přestupem s Santa Eulária, což můžete využít k prohlídce.

Cala Llonga ***

Velice příjemné městečko Cala Llonga je posazené v krásné krajině s hotely postavenými na strmých skalách po obou stranách zátoky. Ačkoliv celé letovisko je komplet nově postavené, přesto je to krásné místo s příjemnou atmosférou při posezení v restauraci. Na nábřeží najdete i přístavní molo, odkud se loděmi pořádají výlety do hlavního města Eivissa, ale i na ostrov Formentera, případně na hippie trhy v Es Canar.

Cala Llonga,beach,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Cala Llonga,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Cala Llonga,pláž,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Cala Llonga

Cala Llonga - terasovité hotely

Cala Llonga - pláž

Jediné co zřejmě architekti při své mohutné výstavbě zapomněli zahrnout do svých plánu, je dosti malá pláž na tak veliké letovisko, jakým dnes Cala Llonga je. I když většina hotelů postavených kolem zátoky vlastní svůj bazén, přesto mnoho návštěvníků touží si alespoň jednou poležet na písečné pláži. Pokud je se sejde více takovýchto zájemců, pak máte o romantickou dovolenou postaráno. Pro výlet do hlavního města můžete použít přímou autobusový spoj číslo 15. Kdyby Vás lákala návštěvě města Santa Eularia, pak lze využít spoj číslo 41.

Portinatx ***

V severní oblasti ostrova Ibiza leží celkem pěkné letovisko Portinatx, které nezasáhla mohutná výstavba výškových hotelů a komplexů jako na jiných místech Ibizy. V zátoce ve které se Portinatx rozprostírá, se lze koupat na celkem čtyřech plážích, z nichž jedna je větších rozměrů a zbylé jsou skromnější. U hlavní pláže pak naleznete i tobogán, který není velkých rozměrů, ani nenabízí nízké ceny, ale přesto v tak malém letovisku je k dispozici.

Portinatx,beach,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Portinatx,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Portinatx,pláž,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Portinatx

Portinatx - průzračné moře

Portinatx - pláž

Hlavní nevýhodou oblasti kde se Portinatx nachází, je značná vzdálenost od hlavního města, čímž je jakákoliv možnost podnikat výlety veřejnou dopravou do jiných míst na ostrově předem vyloučena. Stejně tak se nenabízí ani v blízkém okolí navštívit jiné pláže. Jediné dvě najdete tři kilometry západním směrem po silnici vedoucí do hlavního města Eivissa. Jedna z nich Cala Xarraca je spíše nudistická, nežli klasická pláž. Najdete u ní příjemnou restauraci, kde lze posedět u sklenky vína a kochat se výhledem na moře. Do Portinatx se dostanete autobusem číslo 20.

Port de Sant Miquel ***

Poněkud až příliš moderním stylem působí letovisko Port de Sant Miquel, ležící na severním pobřeží v pěkné zátoce obklopenou příkrými skalami. Při pohledu od pláže na širé moře, je vidět velmi často fotografovaný poloostrov na kterém je luxusní hotel pro vybranou společnost. Fotka když se umí dobře vyfotit, tak oklame oko jedna radost. To v tomto případě platí dvojnásob. Ve skutečnosti není tento pohled až zase tak nádherný, jak ho mnohé cestovní kanceláře prezentují ve svých katalozích, čímž celkový dojem ve výsledku působí průměrně.

Port de Sant Miquel,beach,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Port de Sant Miquel,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Port de Sant Miquel,pláž,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Port de Sant Miquel

Port de Sant Miquel - zátoka

Port de Sant Miquel - pláž

Pokud by Vás koupání a opalování na místní klidné pláži omrzelo, pak možnosti výběru relaxování na jiné pláži v blízkém okolí jsou naprosto mizerné. Nejbližší pláž je vzdálená po silnici zhruba čtyři kilometry, což odradí téměř každého. Pokud byste chtěli vyrazit na výlet autobusem, pak máte možnost využít přímou linkou do měst Eivissa, San Antonio a Es Canar, což je na relativně malé letovisko Port de Sant Miquel více než luxusní výběr.

Playa den Bossa **

Rozlehlé letovisko ležící v blízké vzdálenosti od hlavního města Eivissa a zároveň i blízko letiště nabízí dlouhou rozlehlou pláž, která je však pouze pro absolutně nenáročné klienty. Kdo má jen trochu větší nároky, určitě zavítá na ne příliš vzdálenou pláž Playa de Las Salinas. Velkou kompenzací horšího koupání je výborná dopravní dostupnost a také optimální místo pro každodenní výlety za noční zábavou do disco clubů. V ranních hodinách Vás pak může občas probudit letadlo přibližující se na přistání v nízké letové hladině, což je patrné zejména v hlavní turistické sezoně, kdy přistává jedno letadlo za druhým. Zbytek dne je klid, jelikož letadla přistávají z opačného směru.

Playa den Bossa,beach,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Playa den Bossa,pláž,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Playa den Bossa,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Playa den Bossa

Playa den Bossa - pláž

Playa den Bossa - hotely

V Playa den Bossa naleznete také mimo věhlasného tanečního klubu Space i největší zábavní vodní park na Ibize pod jménem Aguamar. Aquapark leží v samotném centru, zhruba 300 metrů od pláže za silnicí vedoucí skrz letovisko, za tanečním klubem Space. Díky výborné poloze není nutná jakákoliv komplikovaná doprava autobusem či autem, ale i tak lze zdarma zaparkovat u klubu Space. Aquapark je otevřen v hlavní letní sezóně denně od 10 do 18 hodin. Celodenní vstupné pro dospělou osobu činí € 18.20,-, pro děti od 3 do 12 let pak € 9.40,-. Bohužel však aquapark nenabízí žádné úchvatné atrakce mimo klasických tobogánů a skluzavek jako kdekoliv jinde.

Santa Eularia **

Původně byla Santa Eularia klasické město bez žádných hotelů a komplexů. Dnes najdete v centru Santa Eularia kolem hlavní pěkné nábřežní promenády i pláž, která však doplňuje pouze celkový vzhled nábřeží, nežli by se dala považovat za ráj na zemi. Jestliže jste ubytováni poblíž tohoto města a toužíte prošmejdit pár butiků a obchodů, pak je Santa Eularia pro nákupy vhodné místo. Nic jiného, než nákupy a procházky od tohoto letoviska nečekejte.

Santa Eularia,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Santa Eularia,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Santa Eularia,pláž,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

Santa Eularia

Santa Eularia - nábřeží

Santa Eularia - pláž

V případě že už jste dostatečně odpočatí, místní restaurace a pláže Vás přestanou bavit, pak můžete vyrazit autobusem na výlet do hlavního města Eivissa, případně použít trajekt na ostrov Formentera. Autobusová doprava jezdí do města Eivissa v častých intervalech. Autobus číslo 13 jezdí běžně v půlhodinových intervalech a během dopolední a odpolední špičky jede co čtvrt hodinu. Stejně tak lze vyrazit do okolních pěkných zátok bez davů turistů, kam Vás též zaveze autobus.

San Antonio *

Veliké moderní velkokapacitní turistické středisko San Antonio je uměle postavené letovisko. I když nějaký ten obecní dům z dob kdy tu byla rybářská vesnička v malém centru ještě najdete, přesto zde nenaleznete žádnou pěknou pěší zónu či promenádu. Vše bylo stavěno v rychlém shonu s cílem na jednom místě koncentrovat davy turistů a pak je znuděné místní atmosférou na přístavním molu přemlouvat k ne zrovna levným výletům lodí do okolních písečných zátok, jakou je třeba Playa Cala Bassa. Stejně tak si lze z letoviska San Antonio koupit výlet na ostrov Formentera či okruh kolem skalního ostrůvku Es Vedra.

San Antonio,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

San Antonio,fontána,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

San Antonio,pláž,Ibiza,Španělsko,Spain,Espana

San Antonio

San Antonio - fontána

San Antonio - pláž

Jak už to většinou bývá, ve velkých městech se nenachází pěkné pláže a totéž platí i o plážích v San Antoniu. Místní městské pláže slouží spíše jako dekorace a využívají ke koupání spíše hodně nenároční koupáci. Mladé návštěvníky však žádné výše zmíněné výlety moc nezajímají a věnují se hlavním atrakcim za kterými do San Antonia přijeli. Těmi jsou dva disco kluby Es Paradis a Eden, které oba leží v blízké vzdálenosti u moře vedle zábavního parku při vjezdu do města ze směru od hlavního města Eivissa. Kdo se v klubech přehřeje, může pak využít moře k zchlazení těla.

 

Náhledy fotografií ze složky Ibiza