Dnes se podíváme na ultrazoom, držený v rozumných mezích cenových i výkonnostních - pokud budeme 24násobný zoom pokládat za něco rozumného.

Jaký je a komu je určen
Jde o ultrazoom, tedy přístroj vybavený objektivem s extrémně velkým rozsahem ohnisek – odpovídají 25 – 600 mm kinofilmového přístroje. Není to rekordní rozsah, známe i 36násobné, ale to už je hodně daleko za hranicí rozumné použitelnosti. Hledáček je elektronický, třípalcový displej má 460 tisíc bodů, je nevýklopný a to bych mu vyčetl hned zkraje. Hledáček má rozlišení 200 tisíc bodů. Objektiv je opticky stabilizovaný, v makru ostří od 1 cm.

Snímač CCD je velký 6,12 x 4,51 mm (1/2,33 palce) a má 12,1 efektivních pixelů, to je dnes rozumná míra. Obrázky mají až 4000 x 3000 bodů, tedy jsou v poměru 4:3, jak to v kompaktech bývá, lze nastavit i jiné poměry, ale vždy\ to vede k ořezání počtu pixelů. Citlivost v ISO je 100 až 1600, rychlost závěrky 60-1/2000 sec. Výstupy jsou USB 2.0, audio-video a HDMI pro video 1920x1080 se stereozvukem. Zápis je na karty formátu SD, napájení z akumulátoru, ten vydrží v praxi cca 200 fotek, výrobce uvádí 400, zlaté oči! Přístroj váží 454 g a měří 120,3 x 79,8 x 91,9 mm . Cena v říjnu 2011 je do 8 tisíc korun.

 


Dodejme k tomu, že prakticky všechny údaje jsou umírněné (jen video je plnokrevné HD), tedy výrobce si zde nehoní triko ve snaze napsat na škatuli co nejvíce „nej“. Poctivě se snaží vybavit přístroj tak, aby nenáročnému uživateli poskytl rozumné maximum za jeho rozumné peníze. Už dávno nejsou ultrazoomy náhradou za zrcadlovky. Jejich deviza je univerzálnost a slušný výkon bez nároků na špičkovou kvalitu.

Ovládání a menu
Přístroj je pokračovatelem vyzrálé řady, efzetka jsou představována vždy v létě, předchůdcem byl model FZ45 se stejný objektivem, avšak 14megový s RAW formátem. Nový model se uchýlil k rozumu a skromnosti a nabízí hlavně full HD video – díky novému procesoru Venus FHD a kvalitnější displej. Ergonomicky pokračuje v tradici. Tvarově tyhle ultrazoomy napodobují zrcadlovky, mají výrazný úchop se spouští a ovládáním zoomu zcela vpředu. Za spouští je spoušť pro video, pak tlačítko focus, to je důležité, protože jeho aktivací lze přesouvat zaostřovací bod, kam potřebujeme – skoro po celé ploše obrazu. Řada končí vypínačem.

 


Vlevo je kruhový volič s plným automatem, režimy PASM (program, priorita clony / času a plný manuál), kreativní filtry, scénické režimy, uživatelské nastavení a video.

 


Na zadní stěně je pod hranou otevírání blesku, přepínání elektronického hledáčku a displeje na zadní stěně a uzávěr autofokusu. Vedle něho je roller (ovládací kolečko). Pod tím vpravo od displeje je volba ostření – obyč, makro a ruční, dále režim zobrazení na displeji, přehrávání obrázků a čtyřcestný volič. Ten má nahoře definované ovládání kompenzace expozice, vpravo je ISO, vlevo samospoušť a dole je Fn tlačítko, tedy volitelné: v setupu si můžete nastavit podle libosti, rozumné je dát si tam WB, která je jinak dostupná jen z menu. No a úplně dole je stručné rychlé Q menu, nabízející vše, co se běžně potřebujeme, tedy režim blesku, režim snímání (jednotlivé fotky, série), způsob měření expozice a autofokusu, nastavení bílé, poměr stran, velikost snímku, rozlišení videa a úspornost displeje.

Velké menu může vyvolat v laikovi děs, protože fotomenu má pět a setup dokonce sedm obrazovek. Naštěstí tu není nic, co by bylo životně důležité. Na prvním místě ve fotomenu je styl snímků. Obrázky nejsou moc barevné, takže mnozí si zde asi zvolí „vivid“, tedy živější barevné podání, anebo individuálně si nastaví živější barevnost. Není špatné na 2. obrazovce nastavit i-ostření, které trochu urychluje chod, a i-dynamický režim také není špatné, vrátím se k němu. Inteligentní rozlišení je způsob doostření, není to špatné (viz dole), lze nechat zapnuté, digitální zoom je zločin proti lidskosti, proto nechat v offu. Úplně na konci je nastavení hodin, které bývá v menu, to je dobře si nastavit kvůli archivaci a vyhledávání.

 


Setup menu na obrazovce 2 umožní definovat Fn tlačítko na čtyřcestném voliči, je dobře tam dát WB, ale lze i jinak podle chuti. Zde lze zapnout histogram a zobrazování přepalů, je to užitečné – na obrazovce 3. No a na sedmičce není mejdan, nýbrž formátování karty, to je též užitečné.

Jak se s ním fotí
Přístroj je velmi rychlý. Startuje pod dvě vteřiny, s namáčknutím je prodleva spouště zanedbatelná a bez namáčknutí podle světelných podmínek a aktuálního ohniska pod 0,3 sec a to je velmi dobrý výkon. Velmi dobrý je objektiv. Soudková vada na širokém a polštářková na úzkém konci jsou zanedbatelné.

 


Netrpí ani vinětací, tedy tmavnutím v rozích. Neznatelná je i chromatická aberace, tedy barevné kontury na přechodech v rozích.

 


 


Jeho ergonomie je výborná, však je to vyzrálý model. Slabinou je silný šum , který se projevuje už při 400 ISO, fotit na 800 ISO je na pováženou a 1600 má omezenou použitelnost.

 


Nabídku rozšířeného ISO jsem z důvodů hygienicko-epidemiologických nepoužil. Ten šum je tak zlý, že jsme si říkal, jestli nejde o špatný kus, ale srovnáním s recenzemi na jiných webech jsem dospěl k smutnému závěru, že je to u tohoto modelu norma.

Při jeho hodnocení musíme vzít v úvahu, že v současnosti je na trhu ještě model FZ45 o tisícovku levnější a model FZ100, ten stojí 10 tisíc a FZ150 za 11 tisíc. To jsou značné cenové rozdíly. FZ 48 je solidní přístroj za solidní cenu, má full HD video, snadno se ovládá, je svižný a za dobrého světla dělá pěkné obrázky. Dražší modely mají výklopný displej a rychlejší sérii – oproti 3,7 oken/sec mají 11 oken / sec a 12 fps mají jiný snímač (CMOS). To by byl pro mě významný argument, protože si myslím, že výklopný displej významně rozšiřuje použitelnost kompaktu a prosazuje se i na zrcadlovkách. Přístrojů tohoto typu moc na trhu není, i když zůstávají v portfoliech, dělá je Nikon, Fujifilm, Canon a Olympus, Panasonicy si mezi nimi vydobyly solidní postavení dobrým výkonem a rozumnou ovladatelností.

Ukázky:
1 a 2 rozsah zoomu (optického), 10 vivid režim

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12